Категории
Самые читаемые
Лучшие книги » Проза » Современная проза » Розмір має значення - Брати Капранови

Розмір має значення - Брати Капранови

Читать онлайн Розмір має значення - Брати Капранови

Шрифт:

-
+

Интервал:

-
+

Закладка:

Сделать
1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 65
Перейти на страницу:

Чому я це сказав, не знаю. Мабуть, вилізла підсвідомість, бо весь ранок як проклятий думав про цю «Мальборо Інкорпорейтед». Ну, а крім того академік і справді колись казав, що наші Майбороди і їхні Мальборо - один чорт.

- Так, я справжня Майборода, - підтвердила Галушка, і тут мене як по голові вдарило. Майборода! Зачекайте, зачекайте…

- Господи Боже мій, - забурмотів я, вражений власним відкриттям.

- Що сталося? - схвилювалася Галушка.

- Нічого-нічого, зачекай, - і дійсно, ні до Шотландії, ні до Гвінеї відношення не має, а тільки до біохімії. Матінко, що ж я оце зараз думаю, га?

- Мамаю, там, здається, хтось сигналить.

- Що? - я звів очі і побачив, що наша яхта повним ходом іде в якийсь дебаркадер, і на ньому несамовито вимахує руками та дудить у дудку переляканий дідуган. - Шляк би його трафив!

Я смикнув румпель і ледь встиг відвернути, пройшовши в якихось сантиметрах від залізної стінки. Заразом вислухав усе, що думав про мене несамовитий дід. І, до речі, жодним словом не заперечив. Бо все це було правдою.

Я таки йолоп.

- Зачекай, кохана, ти там щось казала, що побічну дію мого зразка не можна було дослідити раніше, ніж за три тижні?

- Навіть не питання. Це неможливо в принципі.

- І що, цього справді не зміг би зробити навіть такий геній, як твій дід?

Вона посміхнулася.

- Це не стосується геніальності. Це стосується результатів досліду, а дослід триває рівно три тижні.

- А якесь там творче осяяння? Чи досвід, щоб отак глянути на молекулу, і вже все про неї знаєш.

Вона похитала головою.

- Такого не буває.

Зрозуміло, що не буває. І єдиним поясненням того факту, що академік з першого погляду розкусив мою молекулу, було те, що він точно ЗНАВ результати її дії. Знав. А звідки він міг знати, скажіть, будь ласка?

І я негайно розвернув яхту на сто вісімдесят градусів. Я виконував цей маневр мовчки, а подумки лаяв себе останніми словами. Це ж треба! Не зметикувати такої елементарної речі! Мати під самісіньким носом розгадку і не додуматися глянути на неї.

Але внутрішній голос уперто заперечував: «Зачекай, козаче. Це все ще не факт. Це здогадка - не більше. І якщо старий упреться, ти нічого не доведеш, ніколи». Він мав рацію, мій внутрішній голос. Але крім того, в моїй голові сиділа величезна думка, що заступала собою краєвид і не давала нормально функціонувати мозку. Ця думка щодуж волала: «Не може бути!» І дійсно, цього не могло бути ні з якої точки зору. Академік Майборода не міг бути терористом. Академік Майборода не міг мати на меті знищення українського генофонду. Тому що це був академік Майборода, а крім того, дідусь моєї Галушки.

Галушка відчула переміну мого настрою і принишкла. Проте жодна жінка не може мовчати більше, ніж десять хвилин поспіль, за умови що є з ким поговорити. І врешті вона не витримала.

- Мамаю, щось трапилося?

- Нічого, я просто згадав одну штуку.

Боже, і таких йолопів, як я, ще тримають в УГС! Негайно відправити на заслання в Укрпол, і щоб носа звідти не показував. Або в Сурґут, шишки збирати. Кращого я не заслуговую.

- Мамаю, щось із дідом?

У чому їй не відмовиш, так це в інтуїції. Якась нелюдська інтуїція. Жіноча, одне слово.

І я не витримав. Ну скажіть, а ви на моєму місці витримали б? Враховуючи, що доказів все одно немає, і враховуючи, що йдеться про світило української науки, а крім того, діда вашої коханої дівчини.

Наскільки міг стисло, я змалював Галушці стан речей, зрозуміло, без зайвих подробиць та без розголошення секретної інформації, а точніше, тієї частини інформації, що її можна було оминути в такій ситуації.

- Який жах! - підсумувала дівчина.

Я промовчав.

- І що ти з ним зробиш, заарештуєш?

Хотів би я сам знати відповідь на це питання. Заарештувати можна, проте це нічого не дасть, бо знов-таки, жодного доказу в нас немає, а здогад, хай би навіть геніальний, не може слугувати доказом у суді. Які ще варіанти? Взяти старого під ковпак? Слідкувати за кожним його рухом? Теж потрібні підстави. Одне слово, чортзна-що.

- Мамаю, - Галушка, вочевидь, втлумачила мою мовчанку по-своєму. - Ти повинен дати йому шанс.

- Який шанс? - ця розмова не мала жодного сенсу. Треба було терміново набирати Ляха.

- Шанс усе пояснити. Ти розумієш, Мамаю, це мій дід. І це академік Майборода! Він не міг цього зробити, розумієш?

Ще б пак! Я це розумів, як ніхто.

- Ти повинен піти до нього і все розповісти!

Як вам такі заявочки? Я подивився на дівчину, як на божевільну. Подивився й нічого не відповів.

- Ти повинен, Мамаю. Інакше… інакше… Словом, я сама піду і все йому розповім.

А оце вже був шантаж. За моє жито мене ж і бито. І правильно, не треба порушувати інструкції і вибовкувати службову інформацію кому попало.

- Я не хто попало, - жорстко сказала Галушка. Здається, останню фразу я вимовив вголос. - І це не шантаж. Це прохання дівчини, яку ти… до якої, одне слово, ти, як кажеш, ставишся трохи прихильно.

Удар нижче пояса. Попередження одному з бійців і п’ять хвилин на відновлення іншому. Втім, п’яти хвилин на відновлення мені цього разу не дали.

- Мамаю, ти мене любиш?

- Люблю, - відповів я приречено.

Академік Майборода саме обідав у своєму улюбленому ресторані «Запарижжя», який славився традиційною кухнею французької діаспори - запаризьких козаків. І я вирішив не псувати старому апетит. Хай би там що, а він має право спокійно поїсти. Галушка спочатку наполягала на негайній розмові, але потім отямилася і теж пожаліла діда. Тож ми сиділи на лаві під каштанами і скоса поглядали на вихід з ресторану. Складні розмови зі старими людьми краще вести на свіжому повітрі - тут і кисню більше, і взагалі життя сприймається інакше.

- Може, ти поїдеш собі? - запитав я Галушку, бо мені здавалося, що на нас чекає суто чоловіча розмова.

- Ні, хай подивиться мені в очі. Хай спробує пояснити, як він додумався до такого, як тільки посмів!

Вона стала несподівано агресивною. Якщо на яхті розмова точилася навколо можливих доказів та пошуку виправдань, то тепер Галушка жадала крові. Вона палала гнівом науковця і обуренням української дівчини.

- Ні, ти скажи мені, як він міг, га?!

Є запитання, на які краще не відповідати, і я відмовчувався, подумки намагаючись сконструювати розмову. З чого почати? Здалеку? Дати йому можливість самому зізнатися? А чи то просто випалити в лоба, мовляв, мені все відомо. Звичайно, у будь-якому іншому випадку я вдався б до другого способу. Психологічний тиск - це основа мистецтва допиту. Але тут ішлося про рідного дідуся дівчини, до якої я, як вона вірно помітила, ставлюся прихильно, і навіть дуже прихильно. Словом, все це було суцільним порушенням інструкції, і найменшим наслідком для мене було б ганебне вигнання з лав УГС із правом працювати десь у місцевому відділку Укрполу на посаді прибиральника.

Тим часом двері ресторану «Запарижжя» прочинилися і на порозі з’явився сам академік Майборода. Він по-старовинному розкланявся зі своїм компаньйоном по обіду і неквапом рушив у наш бік. Я відчув, що коліна мої зрадливо затремтіли. Наближалася вирішальна мить. З чого ж почати? Напевно, краще здалеку. Старому треба дати шанс. А сам академік тим часом підвів голову і побачив нас на лаві у позі відмінників, котрі першими розв’язали задачу - спина трошки вперед, руки тремтять, ноги навшпиньки, готові за найменшим знаком підкинути тіло вгору.

- Галушко? - здивувався він. - І ви, хлопче? - потім мудро посміхнувся: - Гуляєте під час робочого дня? Не бійтеся, я нікому не скажу.

У цю мить Галушка не витримала і вистрибнула вперед, як корок від шампанського. Я не встиг її зупинити, ба навіть як слід зреагувати.

- Як ти міг, діду? - випалила вона. - Як ти міг це зробити?

Старий зупинився, мені здалося, що навіть зблід, але більш нічим не виказав своїх емоцій.

- Як я міг це зробити? - перепитав він Галушку, а скоріше, самого себе. - Але хтось мусив щось робити, чи не так? Хтось мав зупинити цю вакханалію!

Я миттю зірвався з місця, підхоплюючи академіка попід лікоть. І тільки потім побачив, що він похитнувся. Ні, дечому нас таки навчили. Разом з Галушкою ми всадовили діда на лаву і дали йому відхекатись. Роки беруть своє, а втім, я не уявляю молодого, який у подібній ситуації не похитнувся б. І впродовж наступної години академік розповів нам усе.

Ідея ця зародилася в його голові досить давно, ще на початку роботи над так званим «методом академіка Майбороди», який революціонізував українську біохімію. І навіть якоюсь мірою вона стала причиною створення цього наукового передового методу. Але все почалося зовсім не з біохімії.

- Я давно спостерігаю за цим неподобством, - розповідав старий. - З усіх сторінок, екранів та динаміків нам агресивно нав’язується думка, що краса і комплекція - явища тотожні. «Худа жінка - красива жінка», - вбивають нам у мозок змалечку. Але сам я далеко не худорлявий, і чесно скажу, худі жінки ніколи мені не подобалися. Я почав аналізувати і дійшов шокуючого висновку - все почалося з телебачення. Початок моди на худих жінок іще в сімдесятих роках двадцятого сторіччя співпав з бурхливим розповсюдженням телебачення. Блакитний екран став заміняти людям книжки, вікна і навіть дзеркала. Побачивши себе по телевізору, вони робили висновки - я гарний, я негарна, я добре виглядаю чи погано. А потім з’явилося домашнє відео, і процес набрав характеру епідемії. А що лежить в основі телевізійної картинки, скажіть мені? Оцей молодик не дасть мені збрехати - горизонтальна розгортка. Промінь кінескопа ходить зліва направо рядочками, один до одного, до самого низу, а тоді знов. І при цьому розтягує картинку в боки. Це суто оптичний ефект, його не можна заміряти лінійкою, але він є, і є постійним. Отже, нормальна людина бачить себе по телевізору ширшою на вісім-десять відсотків і жахається - невже це я? А людина худорлява по телебаченню має вигляд нормальної, ви собі таке уявляєте? Отже, поступово й неупинно, буквально за якихось триста років у людства абсолютно викривилися критерії норми. Бути худим стало модно. Бути худим стало престижно, а головне - лікарі піддалися загальному психозу і, так би мовити, «науково» довели, що бути худим - це означає бути здоровим. Вони проігнорували навіть той очевидний факт, що середня тривалість життя ніяк не пов’язана з комплекцією, а перед у цьому показнику ведуть нації, однозначно огрядніші. З’явилася ціла індустрія схуднення. Терміново було вигадано нові хвороби, наприклад, целюліт, на лікування якого сьогодні витрачається більше грошей, ніж на розробки онкологів. І навіть - ви чули про таке? - історики приєдналися до загальної вакханалії, довівши, що Клеопатра загинула зовсім не від укусу змії, а від того ж таки целюліту!

1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 65
Перейти на страницу:
На этой странице вы можете бесплатно скачать Розмір має значення - Брати Капранови торрент бесплатно.
Комментарии