Історико-краєзнавчий проект Нива Трудова. 1926—2016 - Олег Устiнов
Шрифт:
Интервал:
Закладка:
Був збудований механізований тік колгоспу ім. Димитрова для прийому з поля зерна і його очистки. Зерно з поля приймалось на тік, а потім подавалось на очисні машини і механізовано подавалось в бункер, звідти легко навантажувалось на машини. Всю цю роботу виконував 1 кваліфікований чоловік.
Відомим винахідником і раціоналізатором був колгоспник Яновський Іван Захарович. Механізатор-комбайнер Івченко Григорій Ілліч вніс рацпропозицію і застосував її в дію зернових комбайнів, переобладнавши їх. Вони тепер ще й чистили листя, обмолочували початки кукурудзи, а також винайшов і виготовив кормозмішувач для свиней.
Працівники ферми. 1958 рік.
Подружжя Снітко. Нива Трудова, 1956 рік
Перiод славного десятирiччя 1953—1963 р. р
За період славного десятиріччя (1953—1963 р.р.) значно зріс автотракторний парк колгоспу. Тоді налічувалось 19 автомобілів, 33 трактори, багато іншої с/г техніки.
У селі було створено культурно-освітні заклади. На 1 січня 1963 року в селі був клуб на 100 чоловік, сільська та шкільна бібліотека, приклубні та пришкільні гуртки художньої самодіяльності, хоровий, танцювальний, драматичний, фізико-математичний, рукодільний гуртки, радіоаматорський, фотогурток. Вони брали участь в районному огляді художньої самодіяльності.
Систематично видається багатотиражна газета «Комсомольська правда».
З вищою освітою в селі працювали:
– голова колгоспу – 1 чоловік
– агроном – 1 чоловік
– учителі – 4 чоловіки
В інших місцях працюють 10 чол.
Незакінчену вищу освіту мали 6 чоловік, середню – 18 чоловік, незакінчену середню – 50 чоловік, середню – спеціальну – 15 чоловік.
Відзначаючи великі успіхи хліборобів та успішне виконання соціалістичних зобов'язань, виконком обласної Ради депутатів трудящих та обласна рада профспілок нагородили колгосп пам'ятним Червоним прапором. Піднесення економіки колгоспу забезпечило підвищення реальних доходів і матеріального добробуту та культури трудящих.
Кращі люди, передовики села:
Чирва Олена – доярка.
Грабчук Лідія – свинарка.
Концевич Іван – скотар.
Семениха Микола – коваль.
Івченко Григорій – механізатор.
Салтанова Софія – колгоспниця.
Депутати місцевих рад – 8 чоловік: Жабський В. В., Майстренко І. І., Свинаренко Л. Г., Ткаченко С. І., Чирва О. К., Поліщук Ф. В., Стеценко О. І., Іванова С. Ф. Вони своєю депутатською діяльністю сприяли зростанню добробуту трудящих села.
На 1 січня 1963 року на 1000 чоловік жителів села підписано 748 екземплярів газет та журналів. Всі колгоспники відвідують кіно, клуб, читають книги з бібліотеки, відвідують гуртки по інтересам. Колгосп вийшов у передові, його досягнення експонуються на виставках. Очолював тоді колгосп комуніст Майстренко І. І., після нього головував Дашко Павло Федорович.
У 1965 році, з початком меліорації земель всього регіону, господарство перейшло на виробництво зернових та овочевих культур за новітніми технологіями. В цьому ж році колгосп було перетворено в радгосп. Більше 50 жителів нашого села за високі успіхи в праці нагороджені високими державними нагородами. А керуючому відділенням С.М.Коваленку в 1966 році було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. У музеї бойової і трудової слави Ниви Трудової є стенд, що розповідає про Героя Соціалістичної Праці Семена Миколайовича Коваленка, який все життя трудився в третьому відділенні радгоспу. Рекордні урожаї зернових, соняшнику і кукурудзи збирав він зі своєю бригадою – до 40 центнерів пшениці з гектара. Славно вони працювали – честь їм і хвала за це. Є серед трудівників АПК і люди, чия добросовісна праця відмічена урядовими нагородами:
– Тихомиров Володимир Васильович заслужений працівник сільського господарства нагороджений орденом Знак Пошани орденом Трудового Червоного Прапора, орденом Жовтневої Революції, медаллю За Трудову доблесть, медаллю За трудові заслуги;
– Липка Ніна Іванівна: орденом Знак Пошани; орденом Жовтневої революції; орденом Червоного Прапора; орденом Дружби Народів.
– Скляр Микола Михайлович за високі результати в вирощуванні кормових культур нагороджений орденом Леніна, багатьма медалями, відмічений державними Грамотами, призами.
Треба ще згадати Крамара В. Т., Мельниченка Ф. І., Міхна В. С.,
Раца І. М., Євсєєву В. К., Булгакову Н. І., Маланчук І. П., Гошкович К. Ф., Волобоєва М. І. – орденоносців, лауреатів, простих сільських трударів. Ці люди своїм трудом завжди прославляли наше рідне село, це наша гордість.
Від жнив і до жнив живе селянин. Від урожаю і до урожаю. І коли земля віддячує хліборобам сторицею, то, вважайте, аграрний рік удався, і дев'ять місяців праці людей не стали марними, а принесли значні здобутки.
Нехай нива щедро колоситься, здоров’я міцніє, а трудові успіхи хліборобів Ниви Трудової примножуються.
Новий оберт
Новий оберт історії села – і нові масштабні завдання: почалося будівництво «стотисячника» – великого свинарського комплексу на 108 тис. голів. У 1971 році було вирішено побудувати на землях нашого радгоспу «гігант степу» який назвали його Апостолівська свинофабрика. Директором будівництва цієї гігантської будівлі був Синьоок Микола Олександрович.
У 1975 році запрацював «гігант степу» – свиновідгодівельний комплекс, де щодня було на відгодівлі 38 тисяч голів свиней, 25 кг. м'яса щохвилини давав комплекс. Хіба це не диво? Першим директором комплексу був Нарожний Володимир Якович. Комбінат міг прогодувати велике промислове місто-мільйонер. Щодня 300 свиней йшли на переробку. В господарстві відгодовувалось по 108 тисяч свиней на рік, також був побудований комплекс по відгодівлі 10 тисяч голів бичків. Господарство було переможцем всесоюзного змагання.
У 1981 році радгосп ім. Димитрова об’єднали з радгоспом-комбінатом «Апостолівський» – так з’явилося найбільше в Україні господарство радгосп-комбінат ім. 60-річчя Радянської України. Практично велика частина продукції свинокомплексу, овочів, зерна, вирощених в Ниві Трудовий, обов'язково потрапляла на столи металургів і гірників. Радгосп-комбінат якраз і створений був як продовольча база для найбільших підприємств Кривого Рогу, його жителів.
Значне збільшення обсягів виробництва свинини великою мірою визначається організацією селекційно-племінної роботи. З урахуванням конкретних виробничих умов найперспективнішим у господарстві було розведення свиней великої білої породи та ландрас, які показали добрі результати, як при чистопородному розведенні, так і при гібридизації.
Велику увагу на підприємстві наділяли роботі з людьми – безпосередніми виконавцями технологічних процесів виробництва: операторами з догляду за свиноматками з поросятами, операторами із вирощування та відгодівлі молодняка, іншими працівниками, спеціалістами та керівниками виробничих дільниць.
З 1997 року це – вже агропромисловий комплекс «Криворіжсталі». АПК – найбільше і найзразковіше господарство в районі, а на його прикладі ми хочемо показати, навчити людей, як потрібно працювати. В першу чергу – з кадрами, та і в самій організації господарства, безпосередньо по галузях. Відмінна риса АПК в Ниві Трудовий – висока культура землеробства. Тут застосовуються високі технології виробництва в рослинництві і тваринництві. У сівозміні використовуються перспективні культури, що районують, і сорти, налагоджені внесення добрив до ґрунту, система захисту рослин, своєчасна і якісна обробка полів.
На фото: Лящук В. П., Афанасьєв М. І., Мотильов Леонід, Зубов М. І., Рябко Леонід.
«Криворіжсталь», як і її правонаступник «Міттал Стіл Кривий Ріг» з 1996-го по теперішній час об’єктів агропромислового свинокомплексу в Ниві Трудовій практично не використовували. Проте він перебував у віданні Міністерства промислової політики України.
Свинарство – одна з найскороспілих і ефективніших галузей тваринництва. Але в даний час сільське господарство села занепадає. Унаслідок кризової ситуації свинарство скорочено, припинено роботу свинокомплексу. Відновлення його роботи або докорінна реконструкція приміщень потребує великих затрат. У першу чергу, це пояснюють незацікавленістю товаровиробника у розвитку тваринництва внаслідок його збитковості, оскільки собівартість продукції у 2—3 рази перевищує її реалізаційну ціну.
Племінний репродуктор радгоспу-комбінату.
Тихомиров В. В
Директор радгоспу-комбінату імені 60-річчя Радянської України